Rolety zewnętrzne pełnią szereg przydatnych funkcji. Nie tylko zapewniają domownikom prywatność, ale też pozwalają regulować dostęp światła do wnętrza, chroniąc przed nadmiernym przegrzaniem lub utrzymując ciepło w pomieszczeniu zimą. Zasłony zewnętrzne pełnią też funkcję ochronną przed opadami atmosferycznymi, takimi jak śnieg, deszcz i wiatr. Istnieje kilka rodzajów rolet zewnętrznych, które różnią się przede wszystkim umiejscowieniem i sposobem montażu.
Rolety zewnętrzne elewacyjne
Rolety zewnętrzne elewacyjne to specjalny rodzaj osłon okiennych montowanych na zewnątrz budynku, bezpośrednio na elewacji. Charakteryzują się tym, że są widoczne z zewnątrz, chroniąc okna i wnętrze pomieszczeń przed wpływem promieni słonecznych, deszczem czy wiatrem. Montaż tego typu rolet nie wymaga interwencji w strukturę muru, co sprawia, że na rolety elewacyjne można zdecydować się w dowolnym momencie, nawet wiele lat po wybudowaniu domu.
Rolety zewnętrzne nakładane
Nazywane również roletami nadstawnymi to rodzaj rolet, które montuje się bezpośrednio we wnęce okiennej, razem z oknem. Ta propozycja nie będzie dobra dla osób już mieszkających w danym budynku, chyba że zdecydują się oni na całkowitą wymianę okien. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że rolety są bardzo dobrze połączone z oknem, a ich elementy mocujące są praktycznie niewidoczne, co ma duży wpływ na zewnętrzny wygląd elewacji.
Rolety zewnętrzne naokienne
Dość popularne rozwiązanie, pozwalające na zamontowanie rolety bezpośrednio na ramie okiennej na zewnątrz budynku. Są instalowane bezpośrednio na zewnętrznej części ramy okiennej, co eliminuje potrzebę wiercenia otworów w ścianie. To rozwiązanie jest szczególnie korzystne dla osób, które chcą uniknąć trwałych zmian w konstrukcji budowlanej.
Rolety zewnętrzne podtynkowe
O montażu takich zasłon również trzeba zdecydować jeszcze na etapie budowy domu, ponieważ skrzynię ukrywa się tuż pod tynkiem, co sprawia, że roleta jest praktycznie niezauważalna i bardzo estetyczne prezentuje się na oknie. Ten sposób montażu sprawia, że rolety jeszcze lepiej izolują ciepło, zwłaszcza w przypadku, gdy ich pancerze zostaną dodatkowo docieplone.
Rolety nadprożowe
Na tego typu rolety trzeba zdecydować się jeszcze na etapie projektowania domu, dlatego zwykle wybierane są przez architektów lub inwestorów. Nie ma możliwości zamontowania takich rolet w bloku lub w domu, który już stoi. Skrzynię rolety mocuje się w trakcie budowy w nadprożu okna, czyli ponad otworem okiennym. Skrzynię osłania się twardym styropianem zbrojonym metalowymi prętami, co wpływa na wzmocnienie nadproża i lepszą termoizolację.
Skrzynia rolety nadprożowej nie jest widoczna z zewnątrz, a dodatkowo obudowuje się ją tynkiem, co sprawia, że w żaden sposób nie wpływa na wygląd elewacji.
Rolety zewnętrzne manualne i elektryczne
Rolety można podzielić także na sposób sterowania. Wyróżniamy rolety zewnętrzne sterowane manualnie oraz z napędem elektrycznym, pozwalającym na zdalną kontrolę zasłony.